panele w domu

Nie ulega wątpliwości, że podłoga drewniana do domu nigdy nie wychodzi z mody. Kto z nas nie pamięta z domu dziadków podłogi z dębu, orzecha czy buku ułożonej we wzór jodełki albo w kwadraty? Parkiety są wyjątkowo eleganckie, solidne, a im starsze tym bardziej zyskują na wyglądzie. Taka podłoga rewelacyjnie prezentuje się w każdym mieszkaniu bez względu styl całej aranżacji. W tradycyjnym salonie taki parkiet to klamra, która podkreśla klasyczny charakter pomieszczenia. Z kolei we wnętrzach nowoczesnych drewno wnosi ciepło i przytulny nastrój. Polskie gatunki drewna są podatne na zmiany kolorów, m.in. poprzez bejcowanie, dzięki czemu mogą stanowić świetną alternatywę dla znacznie droższych podłóg egzotycznych.

W jakie drewno warto zainwestować?

Podłoga drewniana do mieszkania to nie tylko skrzypiące klepki zapamiętane z mieszkania babci. Poszczególne deszczułki mogą mieć zróżnicowane rozmiary i być ułożone na różne sposoby. Szczególnie pięknie prezentuje się elegancki dąb wędzony. Drewno tego typu poddane obróbce chemicznej zmienia swoją pierwotną barwę na głęboki ciemnobrązowy odcień w całej objętości. Parkiet tego typu jest znacznie odporniejszy na działanie wilgoci, a także mniej podatny na tzw. rozsychanie się oraz umożliwia cyklinowanie.

Parkiet drewniany do mieszkania to świetna inwestycja. Jeśli zostanie odpowiednio zabezpieczony, będzie służył przez wiele lat. Istnieją dwa sposoby konserwacji drewnianej podłogi – przed fizycznymi uszkodzeniami i przed niszczeniem wynikającym z naturalnego zużycia.

Parkiet czy panele laminowane?

Rodzaj podłogi w domu bez wątpienia wpływa zarówno na wystrój, jak i komfort codziennego użytkowania przestrzeni. Dużą zaletąparkietu są jego właściwości izolacyjne, które zapewniają komfort akustyczny niemożliwy do osiągnięcia przy wykorzystaniu innych materiałów. Nie wolno również zapominać, że lite frezowane deski należą od dawna do najodporniejszych materiałów stosowanych przy wykonywaniu prac wykończeniowych w mieszkaniu. Decydując się na parkiet nie można jednak zapominać o regularnej konserwacji oraz czyszczeniu przy użyciu minimalnej ilościi wody. 

Dobrą alternatywę dla parkietu stanowią panele laminowane. Usuwanie kurzu, piachu lub jakichkolwiek innych zabrudzeń z paneli przebiega w ekspresowym tempie. Wystarczy zastosować dowolną emulsję czyszczącą, aby sprzątanie zakończyło się po kilku pociągnięciach mopa. To bez wątpienia ogromna zaleta takiego krycia podłóg, szczególnie w domach zamieszkałych przez rodziny z dziećmi.